Opsec Oy:n IT-joukkue

Opsec Oy:n IT-joukkue liiketoimintasi tukena

Tämän hetkinen tilanne on hyvin poikkeuksellinen ja tuo hyvin paljon muutoksia ja epävarmuutta organisaatioiden toimintaan.  

Työt siirtyvät kovalla vauhdilla verkkoon ja kotioloihin. IT-joukkueemme asiantuntijat ovat apunasi, kun tässä poikkeuksellisessa tilanteessa tarvitaan tietohallinnon, tietoturvan ja tietosuojan osaamista tai käyttäjät tarvitsevat tukea nopeassa työtapojen muutoksessa ja tietoteknisissä haasteissa. 

Organisaatioissa tarvitaan vararesursseja IT-ympäristön hallintaan ja ylläpitoon, jotta yrityksen toimintakyky voidaan varmistaa. IT-joukkueemme asiantuntijat ovat käytettävissä, kun organisaatiossasi tarvitaan nopeasti jatkuvaa tai tilapäistä IT-ympäristön johtamista ja ylläpitämistä. Olemme käytettävissä, kun organisaatiossasi tarvitaan poikkeusolojen aiheuttamien järjestelyiden tai epidemian etenemisen vuoksi kokoaikaista, osa-aikaista tai projektiluonteista IT-osaamista. 

Esimerkkejä siitä, mihin saatat tarvita asiantuntijoidemme apua poikkeusolojen tai epidemian aiheuttamassa tilanteessa: 

 • etätyön toimivuuden hallintaan (laitteet ja yhteydet)
 • etätyön sujuvuuden hallintaan (etätyökalujen käyttöönotto ja koulutus) 
 • työntekijöiden yksityisyydensuojan varmistamiseen etätyössä
 • tietosuojaan liittyvien kysymysten ja ongelmien ratkaisemiseen
 • tietoturvallisuuden varmistamiseen 
 • tietoturvaan liittyvien uhkien ja häiriöiden selvittämiseen 
 • tietohallinnon johtamiseen
 • tietoteknisen ympäristön valvontaan ja ylläpitoon
 • laite- ja lisenssihankintoihin
 • käyttäjien teknisten haasteiden ratkaisemiseen (IT-tukipalvelu)
 • konsultointiin kaikissa IT-ympäristöön liittyvissä haasteissa


Miksi IT-joukkue? Asiantuntijoiltamme löytyy kokonaisvaltaista IT-ympäristön hallintaan tarvittavaa osaamista, niin hallinnolllista kuin teknistä syväosaamista. Tietohallinto-, tietoturva- ja tietosuojapalveluidemme avulla voidaan varmistaa organisaation IT-ympäristön tehokkuus, toimivuus ja turvallisuus poikkeavissakin tilanteissa. Lisäksi käytössäsi on aina koko IT-joukkueemme osaaminen. Yhteistyö asiakkaidemme kanssa perustuu aina luottamukseen, rehellisyyteen ja kumppanuuteen. Ihmiseltä ihmiselle -periaatteella.

Jos koet, että vallitseva tilanne kaipaa nyt IT-joukkueemme apua ja tukea tai haluat varautua tulevaan IT-ympäristön osalta, otathan yhteyttä p. 020 198 6690 tai info@opsec.fi